Microgreens
Naklíčené zelené výhonky rozličných rostlin a zeleniny v naší stravě.
V současné době je microgreens velmi oblíbený způsob konzumace čerstvé zeleniny, který se rychle rozšířil z Evropy i do naší země.
Ráda bych se na tento módní styl posledních let podívala i z jiného pohledu.
Všechny rostliny používané jako microgreens obsahují mnoho prospěšných látek jak z oblasti výživy, tak z oblasti léčivých účinků na organismus.
Mimo tyto prospěšné složky obsahují však všechny rostliny bez výjimky i složky ze souboru jedovatých látek (alkaloidy, saponiny atd.). Bez nich by rostliny ze semen v zemi neměly vůbec šanci vyrůst. Jsou to složky, které rostliny nutně potřebují pro svou existenci. Tyto složky mají rostliny všestranně ochránit, odradit dlouhodobě škůdce, vzdorovat agresivním virům a bakteriím v zemině i ve vzduchu a podobně. Zvyšují rostlinám celkovou odolnost pro přežití, uchycení, růst, opylení, uzrání a vysemenění. Tedy celý koloběh života.
Každá rostlina má v sobě jedinečný koktejl všech těchto látek namíchaný tak, aby byl konkrétně pro ni tím nejúčinnějším. Tedy každý druh rostlin má svůj specifický mix látek prospěšných, ale i jedovatých. Především v semenech si tak rostlina nese nezbytný základ pro vlastní přežití především v prvopočátku svého života. Některé látky rostlině však vydrží po celý čas její existence v sezóně.
Bylo by tedy vhodné se zamyslet nad konzumací těchto produktů, nad množstvím a frekvencí konzumace klíčků a výhonků, abychom si nakonec spíše neškodili v domnění, že si udržujeme a prohlubujeme vlastní zdraví a především zdraví našich dětí.
Navíc mají některé rostliny schopnost akumulovat v sobě škodliviny z prostředí, kde rostou. Mezi takové patří například kopřiva a tady důrazně apeluji na velké riziko konzumace kopřivových semen, které je tak oblíbené a které je doporučováno i leckterými lékařskými kapacitami.
Každý je zodpovědný za své zdraví a rodič navíc za zdraví svých dětí.
Dávkování microgreens: Pro dospělého by denní dávka neměla překročit polévkovou lžíci denně v období zimních a jarních měsíců u dětí je to úměrně méně. Po zbytek roku by se klíčky konzumovat neměly vůbec. Měly by být ve stravě nahrazeny klasickou sezónní zeleninou a ovocem.